Bilgi, Haber ve Sosyal İçerik Portalı

Yüksek Hitli WordPress Siteyi Hosting’de Barındırmak

Normal bir hosting paketi ile anlık 1-2K ziyaretçiyi sitenizde barındırabileceğinizi ve CPU kullanımının da %1-2 civarında olabileceğini biliyor muydunuz?

0 18

Bu demek oluyor ki; aylık 40-60 bin hitli WordPress sitenizi ekonomik hosting paketlerinde barındırabilirsiniz. VPS kullanmanıza gerek kalmadan, yalnızca paylaşımlı hosting paketi ile Memory (Bellek) ve CPU limit aşımı sorununu önlemeniz mümkün.

Bunun için yapmanız gereken 3 temel işlem bulunuyor; kaliteli bir hosting firması kullanmak (Godaddy veya Güzel Hosting öneririz), WP Fastest Cache eklentisini kurmak ve Cloudflare hizmetlerinden faydalanmak. Fastest Cache eklentisinin ücretsiz ya da ücretli versiyonunu kullanabilirsiniz. Bu konuda seçim size kalmış. Şimdi, hitli wordpress siteyi hosting’de barındırmak konusunu detaylarıyla anlatabiliriz…

WP Fastest Cache Kurulumu ve Cloudflare Ayarları

Fastest Cache eklentisini sitenize kurduktan sonra, eklentinin Ayarlar bölümüne girin ve seçenekleri resimde gördüğünüz gibi yaparak kaydedin.

WP Fastest Cache Ayarları

Şayet eklentinin ücretli sürümünü kullanacaksanız, diğer ayarların nasıl olması gerektiği konusunda bilgi almak için yorum bölümümüze yazabilirsiniz. Buraya kadar olan işlemleri tamamladıktan sonra, Cloudflare sitesine girerek hesap oluşturun (veya mevcut hesabınıza giriş yapın). Sitenizi de ekledikten sonra, Cloudflare tarafından 2 adet DNS adresi verilecek. Yeni DNS’leri, alan adınızın kontrol paneline girerek eskileriyle değiştirmeniz gerekmektedir.

Alan adı kontrol panelinde “DNS Yönetimi” veya “Nameserver Yönetimi” şeklinde bir başlık bulunur. Bu bölümde mevcut DNS numaralarını görebilir ve Cloudflare’den aldığınız DNS’ler ile değiştirebilirsiniz. Örneğin; Godaddy firmasında alan adının yan tarafındaki “Yönet” butonuna basarak “DNS’i Yönet” linkine ulaşabilirsiniz. Bu linke tıklayarak ad sunucularını görebilir ve hemen yan tarafındaki “Değiştir” butonuna basarak DNS’leri güncelleyebilirsiniz.

Godaddy Domain NS Değiştirme

Bu işlemleri de yapıp kaydettikten sonra, DNS adresinin yönlenmesini beklemeniz gerekiyor. Bu süre genellikle 4-5 dakika arasındadır, ancak 24 saati de bulabilir. Artık Cloudflare’de bize gerekli olan ayarları yapabiliriz; “Speed” butonuna tıklayın ve “Auto Minify” seçeneğinin yanındaki ayarların hepsini kapalı konuma getirin;

Cloudflare Speed Ayarları

Aynı sayfanın alt kısmında bulunan “Rocket Loader” seçeneğini de kapalı konuma “OFF” getirin. Şimdi en önemli kısma geldik! Yukarıda bulunan butonlardan önce “Page Rules” ve daha sonra “Create Page Rule” tıklayın. Karşınıza URL girmeniz için yeni bir iletişim kutusu çıkacak. Buraya; siteniz.com/wp-admin* yazın ve hemen altındaki “Add a Setting” butonuna tıklayın. Yapmanız gereken ayarlar resimde gösterilmiştir;

Cloudflare Page Rule Ekleme

İlk kural için 7 farklı ayar yaptık. Siz de aynı şekilde seçenekleri belirleyin ve “Save and Deploy” butonuna tıklayarak ayarları kaydedin. Tekrar “Create Page Rule” tıklayın ve açılan yere siteniz.com/*preview=true* yazdıktan sonra yukarıdaki ayarların aynısını uygulayın.

Üçüncü ve son kuralı eklemek için bir kez daha “Create Page Rule” tıklayın ve siteniz.com/* yazın. Burada yapmanız gereken ayar ise; Browser Cache TTL: a day ve Cache Level: Cache Everything şeklinde olmalıdır. Save and Deploy’a tıklayıp ayarları kaydettikten sonra Cloudflare panelinden Caching butonuna basın. Purge Cache seçeneğinin yanında bulunan “Purge Everything” linkine basın ve tüm ön belleği temizleyin.

Tüm bu işlemleri eksiksiz ve doğru bir şekilde yaptığınız zaman wordpress siteniz adeta uçuşa geçecek ve CPU sorunu ortadan kalkacaktır.

Bu Konuya Emojiyle Tepkini Göster
  • Harika
  • Mutlu
  • Üzgün
  • Kızgın
  • Sıkıcı
  • Korkunç

Bu İçerik Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Email adresiniz yayınlanmayacak.