Bilgi, Haber ve Sosyal İçerik Portalı

WordPress Siteyi Ana Dizine Taşımak ve Gerekli Ayarları Yapmak

Wordpress sitenizi alt alan adından kök dizine mi taşımak istiyorsunuz? Birkaç basit adımla bunu yapmanız mümkün.

0 33

Bu yazımızda wordpress siteyi ana dizine taşımak konusunu basit bir anlatımla sunacağız. Aşağıdaki adımları eksiksiz bir şekilde yaparak sitenizi taşıyabilir ve sorunsuz olarak kullanmaya devam edebilirsiniz.

WordPress Siteyi Ana Dizine Taşımak

Alt alan adı, ana dizine bağlı bir uzantıdır. Mesela; siteniz.siteadi.com, siteadi.com‘un bir alt alan adıdır. Bu durumda siteadi.com kök dizin anlamına gelir. Arama motorları, alt alan adının tamamen farklı bir site olduğunu düşünür. Bu yüzden yönlendirme işlemini yaptıktan sonra, arama motorlarını ana dizine yönlendirdiğinizden emin olmanız gerekmektedir.

WordPress siteyi kök dizine taşımak, yeni bir etki alanına taşımaktan daha kolaydır. Çünkü kök dizin ve alt dizin aynı hosting firması içerisindedir. Dilerseniz şimdi, yapmanız gereken adımlara göz atalım…

WordPress Full Yedek Almak ve Dosyaları Ana Dizine Aktarmak

WordPress sitenizi güvende tutmak için, sıklıkla yedek almanız gerekmektedir. Bunu sağlamanın birkaç farklı yolu mevcut. Örneğin; wordpress backup eklentilerini kullanabilirsiniz. Böyle bir eklentiyi yükleyip aktifleştirdiğinizi varsayarak diğer adımlara geçiyoruz (Cpanel’den de yedek alabilirsiniz). Hosting firmaları tarafından otomatik yedek oluşturulabilir, fakat belirli periyotlarla tam bir site yedeği almanız da gerekmektedir.

Yedekleme işlemi bittikten sonra bilgisayarınıza indirin ve FTP hesabınıza giriş yaparak alt dizinde bulunan tüm dosyaları da indirin. Ana dizinde bulunan public_html klasörünü açın ve FTP’den indirdiğiniz tüm dosyaları buraya aktarın.

Wordpress Site Dosyalarını İndirmek

WordPress ve Site URL Ayarlarını Değiştirmek

Yukarıdaki işlemleri tamamladıktan sonra ana dizine erişiminiz olmayacaktır. Böyle bir girişimde bulunursanız, alt etki alanına yönlendirilirsiniz. Bu durumu düzeltmek için; kök dizinde bulunan wp-config.php dosyasını doğru bir şekilde yapılandırmanız gerekmektedir. İlgili dosyayı notepad++ veya frontpage gibi bir program ile açın ve ‘That’s all, stop editing! Happy blogging’ satırının üstüne şu kodu ekleyin:

define(‘WP_HOME’,’http://siteadi.com’);
define(‘WP_SITEURL’,’http://siteadi.com’);

Siteadi.Com yazan yerlere kendi alan adınızı yazmayı unutmayın. Şayet sitenizi www şeklinde kullanacaksanız, kod içerisine de http://www.siteadi.com şeklinde yazmanız gerekmektedir.

Değişiklikleri kaydedin ve dosyayı FTP’den üzerine yazdırın. Artık sitenize kök dizinden ulaşabilir ve yönetim paneline giriş yapabilirsiniz.

URL’leri Güncellemek

WordPress siteyi ana dizine taşıma işlemeleri bitti, fakat hala veri tabanında alt dizine ait bağlantılar olacaktır. Şimdi bu durumu düzenleyelim;

İşlemi yapabilmek için Velvet Blues Update URLs eklentisini kurun ve aktifleştirin. Araçlar (Tools) bölümünden Update URLs kısmına giriş yapın.

Wordpress Site Klasörünü Değiştirmek

Resimde gördüğünüz üzere; üst bölümdeki kısma eski (old) ve yeni (new) site yolunu yazmalısınız. Diğer seçenekleri de resimdeki gibi ayarladıktan sonra “Update URLs Now” butonuna basabilirsiniz. Bu sayede veri tabanındaki bütün URL’leri güncellemiş olacaksınız.

Yönlendirme İşlemini Tamamlamak

Artık wordpress dizin değiştirme işlemini tamamen bitirmiş olduk. Şimdi, alt dizin trafiğinin kök dizine yönlendiğinden emin olmamız gerekiyor. FTP’den alt dizine geri dönün ve gizli dosyaların tamamını görünür hale getirin. Bu işlemi yapabilmek için; üst menüden Server > Force Showing Hidden Files sekmesine tıklayın.

Ftp Gizli Dosyaları Gösterme

Alt dizinde .htaccess dosyası varsa silin ve yeni bir tane oluşturup içine şu kodları ekleyin;

<IfModule mod_rewrite.c>
RewriteEngine On
RewriteBase /
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^altdizinadi\.example\.com$ [NC]
RewriteRule ^(.*)$ “http://siteniz.com/$1” [R=301,L]
</IfModule>

Alt dizin ve kök dizin adlarını değiştirmeyi unutmayın. Değişiklikleri kaydettikten sonra .htaccess dosyasını ana dizine aktarabilirsiniz. Bu işlemin ardından, her şeyin düzgün çalıştığından emin olmak için sitenizi ziyaret edin.

Bu Konuya Emojiyle Tepkini Göster
  • Harika
  • Mutlu
  • Üzgün
  • Kızgın
  • Sıkıcı
  • Korkunç

Bu İçerik Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Email adresiniz yayınlanmayacak.