Bilgi, Haber ve Sosyal İçerik Portalı

WordPress Site Yedeğini Farklı Bir Domain’e Taşımak

Bazen sitenizin alan adını değiştirmek ve eski site yedeğini yeni domain’e taşımak zorunda kalabilirsiniz. “Wordpress site yedeği farklı bir domain’e nasıl taşınır?” sorusunun cevabı konumuzun devamında…

0 7

WordPress site yedeğini farklı bir domain’e taşımak için, öncelikle cpanel’den yedek oluşturmanız gerekmektedir. Yedek alma işlemi tamamlandıktan sonra “public_html” ve “mysql” klasörlerini kolayca erişebileceğiniz bir yere taşıyın.

Yeni alan adına ait cpanel hesabına giriş yapın ve File Manager (Dosya Yöneticisi) linkine tıklayın. Bu etapta karşınıza bir uyarı penceresi gelirse “GO” yani GİT butonuna basın. Üst bölümdeki Upload (Yükle) linkine tıklayın ve daha önce indirmiş olduğunuz Public_Html klasörünü yüklemenizi sağlayacak pencereyi açın. Bu klasörü zip olarak sıkıştırdıktan sonra yükleme işlemini başlatabilirsiniz.

Yükleme işlemi tamamlanana kadar, yeni site için database (veritabanı) güncellemesi yapacağız. İndirdiğiniz Mysql veritabanını notepad programı ile açın ve klavyenizden CTRL+F tuşlarına basarak arama penceresini ekrana çağırın.

Arama penceresinin üst kısmındaki Değiştir sekmesini aktif hale getirdikten sonra, eski site url’sini yenisiyle değiştirmek için; “Aranacak” kısmına eski sitenizin adresini ve “Bununla Değiştir” kısmına da yeni site adresini yazın. Bu işlemin ardından sağ bölümdeki “Tümünü Değiştir” seçeneğine tıklayın ve gerekli düzenlemeleri tamamlayın.

Wordpress Site Domain Değiştirmek

Yukarıdaki işlemi de yaptıktan sonra, File > Save veya CTRL+S tuşlarını kullanarak dosyayı kaydedin ve programdan çıkış yapın. Public_Html klasörü yüklendiyse, yeniden dosya yöneticisine giriş yapın ve .zip şeklinde sıkıştırmış olduğunuz dosyayı bulun. İlgili dosya üzerine sağ tıklayın ve Extract butonuna basın. Zip içerisindeki dosyaları nereye çıkartmak istediğiniz sorulacaktır. Şayet “/public_html” olarak görünmüyorsa o şekilde değiştirin ve Extract Files’a tıklayın. Bu işlemin ardından dosyalarınız yeni siteye taşınmış olacaktır.

Cpanelden Zipli Klasör Yükleme

Cpanel Zipli Dosyayı Açmak

Artık sitenizin veritabanını aktarabilirsiniz. Öncelikle yeni sitenin cpanel bölümüne giriş yapın ve veritabanı ile kullanıcı adı oluşturun. Daha sonra PhpMyAdmin bölümüne girin ve yeni veritabanı üzerine tıklayıp, düzenlemiş olduğunuz veritabanını üst bölümdeki “Import” linkine tıklayarak içe aktarın.

Yukarıdaki adımları da tamamladıktan sonra “wp-config.php” dosyasını düzenleyeceğiz. Bu dosya içerisinde eski sitenize ait bilgiler bulunduğu için, bu bilgileri yenileriyle değiştirmeniz gerekmektedir. İlgili dosyada şu satırları bulun ve yeni bilgileri girerek güncelleyin;

define (‘DB_NAME’, ‘yeni veritabanı yazılacak’);

define (‘DB_USER’, ‘yeni veritabanının kullanıcı adı yazılacak’);

define (‘DB_PASSWORD’, ‘yeni veritabanının şifresi yazılacak’);

Gerekli düzenlemeleri yaptıktan sonra dosyayı kaydedin ve ftp’ye aktarın. Eski wordpress siteyi başka bir alan adına taşıma işlemlerimiz bitti. Şayet sitenizde bozukluk varsa ya da konuların içine girmiyorsa, wordpress yönetim panelinden kalıcı bağlantı ayarlarınızı değiştirin. Bu sayede hiçbir sorun olmadan sitenizi kullanabileceksiniz.

WordPress sitenin alan adını değiştirmek konusunda sorunuz veya takıldığınız bir nokta olursa, yorum bölümümüzden iletebilirsiniz.

Bu Konuya Emojiyle Tepkini Göster
  • Harika
  • Mutlu
  • Üzgün
  • Kızgın
  • Sıkıcı
  • Korkunç

Bu İçerik Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Email adresiniz yayınlanmayacak.