Bilgi, Haber ve Sosyal İçerik Portalı

Türkiye’de Yaşanabilecek En iyi 10 Şehir

“Yaşamak ve iş yapmak için en iyi kentler” araştırmasının sonuçları FORBES tarafından yayınlandı.

0 5

Yaşanabilirlik, yenilikçilik, üretim, ticaret ve erişebilirlik gibi kriterlerin esas alındığı araştırmanın sonucu için “sürpriz olmadı” diyebiliriz. Peki, ülkemizde yaşanabilecek en iyi 10 şehir hangileri?

Yaşamak ve Çalışmak İçin En iyi 10 Şehir

Ankara; Sağlık, eğitim ve ekonomi olarak en gelişmiş ilimiz. Sanat aktivitelerinde ise ikinci sırada bulunuyor. Suç oranı yüksek değil ve birey başına düşen kamu yatırımı bakımından İstanbul ile eşit durumda.

İzmir; Kişi başı mevduat bakımından üçüncü basamakta yer alan İzmir, ekonomik olarak da iyi düzeyde. Hane elektriğini en çok ileten ilimizde, her 10 yetişkinin birisi üniversite mezunu.

Eskişehir; Sanata ilgi bakımından en iyi şehirlerimizden birisi, ayrıca okur-yazar oranında da en iyi 3 il arasında yer alıyor. Trafik açısından kötü olsa da, zengin ve belediyecilik alanında oldukça ilerleme kaydedilen bir şehir.

AntalyaEn iyi şehirler listesinin dördüncü sırasında Antalya yer alıyor. Her iki yetişkinin birisinde otomobil olan Antalya’da, buna rağmen trafik kötü sayılmaz. Ekonomik açıdan çok iyi, fakat kişi başına düşen vergi sıralamasında ilk 10 içerisinde değil.

Isparta; Sağlık alanında ilk sırayı alan Isparta; sağlık altyapısı, genel sağlık ve bu alandaki imkanlar bakımından ilk sırada olan ilimiz. Isparta’nın gülü, el dokuması ve elması da oldukça meşhur.

Artvin; Bir ülkede yaşayan insanların en temel gereksinimleri, güvenli bir şekilde yaşayabilmektir. Bireylerin güvenliği açısından en iyi ilimiz, Artvin. Yıl boyunca yağışlı bir iklime sahip olması, tek dezavantajı olarak görülebilir.

Zonguldak; Bireylere maddi açıdan daha çok imkan sunarak, iyi bir hayat sürmelerini sağlayan ve onlara kendini faydalı hissederek öz güvenlerini arttıran bir ilimiz, Zonguldak.

Sakarya; Sivil katılım konusunda ilk sırayı alan ilimiz, insanlara taleplerini duyurmaları ve yaşadıkları şehirde yaşamı ilgilendiren konulardaki isteklerini, bu katılım sayesinde gerçekleştiriyor.

Edirne; Sağlık ve eğitim alanlarında ilk 5’e giren Edirne, en fazla vergiyi veren 19. İlimiz. Bu güzel sınır şehri, ülkemizi Avrupa’ya bağlayan kara yolu üstünde yer alıyor.

Kırklareli; Eğitim altyapısı sıralamasında en iyi ikinci ilimiz. Anaokulu öğretmenlerinin en fazla bulunduğu Kırklareli, okur-yazar oranında da ikinci sırada yer alıyor. Sanata çok önem veren ve tiyatroya ilginin de en fazla olduğu şehir. Bu ilimizin tek dezavantajı ise, ulaşım imkanlarının kara yolları ile sınırlı oluşu.

Bu Konuya Emojiyle Tepkini Göster
  • Harika
  • Mutlu
  • Üzgün
  • Kızgın
  • Sıkıcı
  • Korkunç

Bu İçerik Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Email adresiniz yayınlanmayacak.