Bilgi, Haber ve Sosyal İçerik Portalı

Türkiye’de En iyi 10 Üniversite ve En İyi Meslekler

İş ve kariyer imkanı bakımından en iyi 10 üniversite ve meslek grubunu bu konumuzda paylaştık.

0 14

Doktora öğrenci oranı, bilimsel doküman sayısı toplamı, öğretim üyesi başına düşen atıf, makale ve toplam bilimsel doküman sayısı ile doktora mezun sayısı gibi kriterlerin esas alınarak belirlendiği en iyi 10 üniversite açıklandı. Ayrıca, iş ve kariyer imkanı bakımından en iyi 10 meslek grubu da listede yer alıyor.

En iyi 10 Üniversite

Koç Üniversitesi (İstanbul); Dünyanın en iyi üniversiteleri arasında 251-300 sıralarında yer alan Koç Üniversitesi, 5130 öğrenci ve 400 öğretim üyesine sahiptir. Türkiye’nin en iyi üniversitesi konumunda şuan bu üniversitemiz bulunuyor.

Sabancı Üniversitesi (İstanbul); Liberal bilimler eğitimi veren tek üniversite konumundadır. 1999 yılında eğitime açılmış dünya sıralamasında 351-400. Sıralarda yer almıştır. Liberal bilimler şeklindeki eğitimde öğrenciler, ilk eğitim yılında çekirdek ders grubuna tabi tutuluyor.

Boğaziçi Üniversitesi (İstanbul); 1863 yılında Robert koleji adıyla kurulan üniversite, 1971 yılında Türk hükümetine verilerek Boğaziçi Üniversitesi adını almıştır. Toplamda 6 yerleşkesi bulunan bu üniversitemiz, dünya sıralamasında 501-600 arasında yer almaktadır.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İstanbul); En iyi 10 üniversite arasında İTÜ’de bulunuyor. Bu üniversitemizin bünyesinde, 13 tane fakülte, 6 enstitü ve 39 bölüm bulunmaktadır. 1773 yılında kurulduğunda, “Mühendishane-i Bahrî-i Hümâyûn” adını taşıyordu. Dünya sıralamasında ise, 501-600 aralığında yer alıyor.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi; Adnan Menderes ve bazı İTÜ’lü akademisyenler tarafından 1956 yılında kurulan ODTÜ, günümüze kadar 120 binden fazla mezun verdi. Eğitim dili İngilizce olan üniversitemiz, dünya sıralamasında en iyi 501-600 üniversite arasında yer alıyor.

Anadolu Üniversitesi (Eskişehir); iktisadi ve Ticari İlimler Akademisi olarak, 1958 yılında kurulan üniversitemiz, YÖK tarafından 1982 yılında Anadolu Üniversitesi adını almıştır. Sıralamada ise, 601-800 olarak yer buluyor.

Erciyes Üniversitesi (Kayseri); Kayseri Üniversitesi adıyla 1978 yılında kurulan bu üniversitemiz, 1982 yılında Yüksek İslam Enstitüsü ve Kayseri Devlet Mimarlık-Mühendislik Akademilerini de bünyesine katarak Erciyes Üniversitesi ismini almıştır.

Hacettepe Üniversitesi (Ankara); 5 farklı kampüsü bulunan üniversite, 1967’ de Ankara’ da kuruldu. Dünya sıralamasında bu üniversitemiz de 601-800 arasında bulunuyor.

İstanbul Üniversitesi (İstanbul); Türkiye’nin ilk üniversitesi olma ünvanına sahip üniversitemiz, 1933 yılında kurulmuştur. Osmanlı İmparatorluğu’ndaki Darülfünun’ un devamıdır.

Yıldız Teknik Üniversitesi (İstanbul); En iyi 10 üniversite listesinin sonunda Yıldız Teknik Üniversitesi mevcut. “Kondüktör Mekteb-i Âlîsi” ismiyle 1911 yılında kuruldu. 10 fakülte, 3 yüksekokul, 2 enstitü ve 41 bölümü bünyesinde bulundurmaktadır. Hacettepe ve Anadolu Üniversitesi’nde olduğu gibi, bu üniversitemiz de dünya sıralamasında 601 ile 800 arasındadır.

En İyi 10 Meslek

En Çok Kazanan Meslekler

Tercümanlık; İyi derecede yabancı diliniz varsa, yapabileceğiniz en iyi mesleklerin başında tercümanlık gelmektedir. İş imkanları oldukça geniş olan bu meslekte sadece çeviri değil, uluslararası firmalarda satın alma ve satış gibi departmanlarda da çalışma imkanını kolayca bulabilirsiniz.

Pilotluk; Çoğu insan tarafından havalı bir meslek olarak tanımlanan ve maaşları yüksek olan pilotlar, bu mesleği yapabilmek için zor bir yoldan geçmektedir. Maliyeti de yüksek olmasına rağmen, harcanan bu masrafları kat kat fazlasıyla çıkarırlar. Genelde uçak ve gökyüzünü seven kişiler tarafından tercih edilen bir meslektir.

Doktorluk; Birçok genç tarafından gözde bir meslek olan doktorluk, en fazla gelir getiren mesleklerin başında gelmektedir. 6 yıllık bir eğitim sonrası, devlet ya da özel sektörlerde rahatlıkla iş imkanı bulunabilir.

Psikolog; En popüler mesleklerden birisi olan psikolog, günümüzde artık gençlerin bir çoğu tarafından tercih edilen bir meslek haline gelmiştir. Psikolog olarak da çok kazanç sağlayabilirsiniz, fakat bu meslekte kendinizi sürekli geliştirmeniz şart.

Anestezi Uzmanlığı; Ameliyat ve operasyon gibi durumlarda, operasyonu geçirecek olan hastalara narkoz vererek, güvenli şekilde operasyonun yapılmasını sağlayan meslek grubudur. Anestezi uzmanlarının kazançları da bir hayli yüksektir.

Noter; En çok kazanan meslekler arasında daima ilk 10 içerisinde yer alan bir meslektir. Noter olmak istiyorsanız, zor bir süreçten geçmeniz gerekiyor.

Avukatlık; Çalışma şekli ve kendinizi geliştirmenize bağlı olarak, en fazla kazanç sağlayabileceğiniz mesleklerden birisi de, avukatlıktır. Avukatlık mesleğinin en zor yanı ise, fazla para kazanabilmenin, bazen kendi değerlerinizi görmezden gelmeye bağlı olmasıdır. Her avukat böyle değildir tabii ki, fakat bu ince çizgiyi belirtmekte fayda var.

Yöneticilik; İnsan hayatının normal seyrinde, hızlıca olunabilecek bir meslek değildir. Kişinin kendi yetenek ve şansına göre elde edebileceği, kazancı gayet iyi olan bir meslektir. Özellikle yöneticilik boyutu üst düzeyde ise, oldukça fazla gelir elde etmek mümkündür.

Dişçilik; Hem özel sektörde hem de devlette çalışabileceğiniz ve iyi bir gelir elde edebileceğiniz mesleklerden birisidir. Kazanması zor bir bölümdür, fakat iş olanakları çok geniştir. Dişçilerin de gelirleri oldukça iyidir.

Deniz Kaptanlığı; Birçok gencin hayali ve havalı olarak görülen bir diğer meslektir. Gelirleri çok iyidir. Gemi kaptanı olabilmek için hem okullardan, hem de özel yerlerden eğitim almanız gerekiyor.

Bu Konuya Emojiyle Tepkini Göster
  • Harika
  • Mutlu
  • Üzgün
  • Kızgın
  • Sıkıcı
  • Korkunç

Bu İçerik Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Email adresiniz yayınlanmayacak.