Bilgi, Haber ve Sosyal İçerik Portalı

Tırnak Sararmasına Evde Çözüm ve Yapmanız Gerekenler

Özellikle kadınlar için bakımlı el ve ayaklara sahip olmak çok önemlidir. Bu konuda yaşanan sorunlardan biri ise, tırnak sararmasıdır.

0 19

Öyle bir gün olur ki, tırnaklarınıza oje sürmeden dışarıya çıkmak zorunda kalabilirsiniz. Peki ya tırnak sararması gibi bir sorununuz varsa? Bu gibi durumlarda hiç de hoş olmayan şeyler yaşayabilirsiniz, ancak endişe etmenize gerek yok. Tırnak sararmasına evde çözüm var mı diye soruyorsanız, haberimizi okumaya devam edebilirsiniz.

Tırnak Sararması Neden Olur?

Tırnak sararmasını önlemek adına yapmanız gerekenleri anlatacağız, ancak bu sorunun neden olduğunu bilmenizde de fayda var. Tırnak sararmasının en önemli nedenleri; sürekli farklı ojeler kullanmak, sigara içmek, kat kat ya da koyu renkli ojeler kullanmak, tırnakları havasız veya vitaminsiz bırakmak.

Yukarıdaki nedenlerin yanı sıra, tırnak sararmasının hastalık belirtisi olabileceğini de belirtelim. Bundan dolayı sağlıklı beslenmeye de dikkat etmeniz gerekmektedir. Tırnak sararmasını önlemek için yapabileceğiniz ilk şey, protein ağırlıklı gıdalar tüketmektir.

Tırnak Sararmasına Evde Çözüm

Tırnak Sararmasını Önlemek

Bunun için uygulayacağınız ilk yöntem; limon, süt ve maden suyu olacak. Limon yerine taze sıkılmış limon suyu da kullanabilirsiniz.

Kullanımı: Sararmış tırnaklarınızı limon suyu ya da limonla, bir hafta boyunca ovalayın. Daha sonra yine bir haftalık süreyle süt içerisinde bekletin (15’er dakika yeterlidir). Elinizi sütten çıkardıktan sonra maden suyuyla yıkayın. Bu yöntemi tırnaklarınız normal rengine dönene kadar uygulamanızda hiçbir sakınca yoktur.

Karbonat ile Tırnak Sararmasını Önlemek

Karbonat’ın faydaları saymakla bitmiyor! Dişleri beyazlatan, terlemeyi önleyen, cildi yenileyen ve hatta sineklere karşı kesin çözüm olan karbonat, tırnak beyazlatma amacıyla da kullanılabiliyor.

Özellikle kozmetik sektöründe sıklıkla kullanılan karbonat, sararmış tırnakları beyazlatmak için oldukça etkili. Siz de tırnak sararması sorunu yaşıyorsanız, bir çay kaşığı karbonat üzerine aynı miktarda yoğurt ekleyin ve kıvama sokmak için çok az miktar su ilave edin. Tırnaklarınızı bu karışım ile iyice ovduktan sonra hemen yıkayın. Haftada en fazla 3 kere bu kürü uygulayabilirsiniz.

Bu Konuya Emojiyle Tepkini Göster
  • Harika
  • Mutlu
  • Üzgün
  • Kızgın
  • Sıkıcı
  • Korkunç

Bu İçerik Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Email adresiniz yayınlanmayacak.