Bilgi, Haber ve Sosyal İçerik Portalı

Süt Leke Yapar mı, Süt Lekesi Ne ile Çıkar?

Süt lekesi, çıkarılması güç olan lekelerden biridir. Peki, bu lekeden en pratik ve hızlı bir şekilde nasıl kurtulabilirsiniz?

0 41

Şimdiye kadar böyle bir durumla karşılaşmamışsanız, süt leke yapar mı diye bir soru sorabilirsiniz. Evet, süt leke yapar. Çikolatalı, şekerli ya da meyveli süt lekeleri, çıkarılması zor olan lekeler arasındadır. Bu lekeden kurtulmak içinse, anında ve doğru bir şekilde müdahale etmeniz gerekir.

Leke oluştuğu anda müdahale edilirse, herhangi bir iz kalma ihtimali olmaz. Buna karşın geç hareket ederseniz, lekenin kuruması nedeniyle çıkarılması da güç olur.

Süt Lekesi Ne ile Çıkar?

Süt Leke Yapar mı

Şayet yıkanabilir kumaş üzerinde süt lekesi oluşmuşsa, bu lekeden kurtulmak daha kolay olacak. Diğer tür kumaşlarda ise çok daha dikkatli olmanız gerekmektedir. Yıkanabilir kumaşlarda oluşan leke, bol sabunlu bez ile temizlenerek çıkarılabilir. Bunun için; kumaşı beyaz sabunla köpürtmeniz gerekir. Daha sonra hafifçe çitileyin ve durulayıp kurumasını bekleyin.

Yıkanamayan türde kumaş için benzin kullanmalısınız. Ancak tehlikeli bir madde olduğu için tedbirli davranmanız gerekir. Temiz bir bezi benzine batırın ve lekeli bölgeyi hafifçe silin. Sert yaparsanız, kumaşın zarar görmesi muhtemel olacaktır. Bu işlemden sonra benzinin tamamen uçmasını sağlayın. Kumaşa hafifçe vurarak veya havalandırarak yapabilirsiniz.

Süt Lekesi Ne ile Çıkar

Bol su ile yıkadığınız kumaşı durulayın ve ters çevirin. Son işlem olarak; lekeli bölgenin üstüne nemli bir bez koyarak ütüleyin.

Süt lekesi masa örtünüzde oluştuysa, makineye atarak normal şekilde yıkayabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken husus, kurumuş bir lekenin olduğu kumaşın makineye atılmadan evvel sabunla köpüklenmesi gerektiğidir.

Halıdaki Süt Lekesi Nasıl Çıkar?

Halının üstüne dökülen süt fazlasını bir kağıt veya bez yardımıyla alın. Daha sonra bir leğene ya da kovaya ılık su ekleyin ve üzerine az miktarda sıvı sabun ilave edin.

Lekelenmiş yerlere köpüğü yaymak için yumuşak bir sünger kullanın ve halınızı hafif bir şekilde ovun. Durulayıp temizledikten sonra, halıdaki fazla suyu almak için kağıt havlu kullanabilirsiniz.

Bu Konuya Emojiyle Tepkini Göster
  • Harika
  • Mutlu
  • Üzgün
  • Kızgın
  • Sıkıcı
  • Korkunç

Bu İçerik Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Email adresiniz yayınlanmayacak.