Bilgi, Haber ve Sosyal İçerik Portalı

Porselen Yüzeyindeki Koyu Lekeler Canınızı mı Sıkıyor? Çözümü Burada!

Her evde bulunan ve genellikle beyaz renkte olan porselenler, ham maddesi sebebiyle zamanla lekelenir ve bu durum canınızı fazlasıyla sıkabilir.

0 3

Evlerinizde sıklıkla kullandığınız ve genellikle misafirler için muhafaza ettiğiniz porselenler, temizlik konusunda da öneme sahiptir. Porselen yüzeyindeki koyu lekeler, servis yapacağınız zaman kötü bir görüntü oluşturur. Bundan dolayı lekeleri çıkartmak, yemekten sonra yapılacak ilk iş haline gelir.

Porselen Yüzeyindeki Koyu Lekeler Nasıl Çıkar?

Porselen üzerindeki koyu lekeleri çıkartmak için; bir miktar hidrojen peroksit ve iz bırakmayan bulaşık temizleyiciyi karıştırın. İçerisine bir çay kaşığı tartar kremi ekleyerek tekrar karıştırın. Daha sonra lekeli yerleri karışım ile komple kaplayın ve yarım saat boyunca porseleni bekletin. Süre sonunda temiz bir sünger alın ve lekeleri bölgeleri güzelce ovduktan sonra bol su ile yıkayın.

Porselen yüzeyinde ortaya çıkan yeşil lekeleri çıkartmak için, yine tartar kremi ve iz bırakmayacak deterjanı güzelce karıştırın. Daha sonra içerisine hidrojen peroksit ilave edin. Aynı şekilde bu karışımı lekelerin bulunduğu bölgelere uygulayın ve 1 saat boyunca bekletin. Süre sonunda ovma yapmayın ve porseleni sadece basınçlı suyla yıkayın.

Porselen Üstünde Oluşan Lekeleri Çıkartmak

Kimyasal Madde Kullanmadan Porselen Lekelerini Çıkartmak

Porselen üstünde oluşan lekeleri çıkartmak için kullanacağınız malzemeler; bir yemek kaşığı boraks, bir yemek kaşığı karbonat, doğal sabun ve biraz su.

Doğal sabunu teflon bir tencere içerisine rendeleyin ve ocağa koyduktan sonra sabunun eriyerek jel haline dönüşmesini bekleyin. Sabun eridikten sonra boraks ve karbonatı ekleyerek devamlı karıştırın. Bu işlemin ardından karışımın komple jel haline gelmesi gerekiyor. Karışımı hazırladıktan sonra temiz bir cam kavanoz içerisine dökün. Şayet jel katılaşmaya başlıyorsa, içerisine az miktar su ilave edebilirsiniz. Kavanozdan yeteri kadar jel alın ve porselen yüzeyindeki lekeleri güzelce ovun. Durulama işlemi için basınçlı ve sıcak su kullanın.

Porselen yüzeyinde su ve deterjan lekeleri oluşabilir ama endişe etmeyin! Bunlardan kurtulmak için bulaşık makinesinin gözüne 1 çay bardağı sirke ekleyin. Böylece porselenleriniz yıkanırken çok daha hijyenik olacak ve harika bir şekilde parlaklık kazanacaktır.

Not: Herhangi bir sirke kullanabilirsiniz, ancak daha iyi bir sonuç almak için elma sirkesi kullanmanızı tavsiye ederiz. Elma sirkesi yoksa üzüm sirkesi de olabilir.

Bu Konuya Emojiyle Tepkini Göster
  • Harika
  • Mutlu
  • Üzgün
  • Kızgın
  • Sıkıcı
  • Korkunç

Bu İçerik Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Email adresiniz yayınlanmayacak.