Bilgi, Haber ve Sosyal İçerik Portalı

Plastiğin Tanımı, Plastik Ham Maddeleri Nelerdir?

Isı ve basıncın etkisiyle şekil verilen, sentetik ya da organik olarak yapılan maddelere plastik adı verilmektedir.

0 31

Hidrojen, azot, oksijen ve diğer inorganik-organik maddeler ile karbonun oluşturduğu Monomerin, moleküllü gruplarda olan bağını kopararak polimer denilen bir yapıya dönüştürülmesi ile meydana gelen malzemeye plastik denilmektedir. Örnek verecek olursak, etilen maddesi monomerdir ve bundan oluşturulan polietilen ise polimerdir. En sık kullanılan plastiklerin başında bu grup gelmektedir. Peki, plastik ham maddeleri nelerdir ve hangi alanlarda kullanılır?

Plastikler doğada hazır bulunan maddeler değildir. Doğada hazır bulunan elementler, insan tarafından işlenir ve plastik o şekilde ortaya çıkar. Belirli bir basınç ve sıcaklık altında, katalizör kullanılması ve monomerlerin reaksiyona girmesi ile olur. Plastiğin ilk üretim evresinde granül, reçine ya da toz olması muhtemeldir. Genel olarak plastikler, petrol rafinerilerindeki ham petrolün işlenmesinden geriye kalan malzemelerden yapılır. Yeryüzünde bulunan petrolün %4 lük kısmı, plastik üretiminde kullanılmaktadır.

Plastik Ham Maddeleri Nelerdir?

Doğada hazır olarak bulunmayan ve bazı ham maddelerin müdahale edilerek işlenmesi sonucu oluşturulan plastiklerin, esas ham maddesi petroldür. Doğada yarı sentetik ve sentetik olarak bulunabilen plastik ham maddeleri, dünyadaki tüm endüstriyel ürünlerin üretimi için yardımcı veya ana madde olarak kullanılabilmektedir.

Plastik Ham Maddeleri

Hayatımızın birçok alanında yer alan petrolden, otomobil, gaz ve kömür gibi birçok alanda faydalanılır. Plastiğin ham maddesi, geri dönüşüm yapmaya uygun olduğu için çevreye zarar vermeme özelliğine de sahiptir. Granül plastik ham maddeler birçok alanda kullanılmaktadır. İlk üretildiği zaman reçine, toz ya da granül halinde olabilen plastik, tür olarak birçok farklı çeşitte bulunur. Plastik ham maddeler; ldpe, pe, abs, hdpe, ps, opp, pp, cpp ve pvc olarak ayrı ayrı sınıflarda kullanılır.

Plastik Ham Maddelerin Kullanım Alanları

Dünya ekonomisinin en önemli ham maddelerinden ve sanayiye en fazla katkıda bulunan ham maddelerin başında plastikler gelmektedir. Bu sayede, plastik ham maddeler ile ekonomiye büyük katkı sağlanır. Bu ham maddeler birçok alanda kullanılabilir.

Granül plastik ham maddeler, imal edildikten sonra bazı sektörlerden plastik sanayiye verilirler. Poşet sanayisi ya da seracılık gibi birçok sektörde granül plastik ham maddeler kullanılmaktadır. Azot, hidrojen ve oksijen ile beraber diğer inorganik ve organik elementlerle karbon tarafından oluşturulan monomer, polimer adındaki zincirli bir yapıya dönüştürülür ve bunun sonucunda plastik maddeler ortaya çıkar.

Granül Plastik Ham Maddeler

Yukarıda bahsettiğimiz ham maddeler ile ilgili daha fazla detay vermek gerekirse;

 • Pe; geniş kullanım alanına sahiptir ve oldukça ucuzdur.
 • Ldpe; alçak yoğunluklu ve petrolden üretilen bir polietilen malzemedir.
 • Hdpe; yüksek yoğunluklu ve petrolden elde edilen bir polietilen malzemedir.
 • Pp; otomobil, yan sanayii gibi sektörlerde yaygın olarak kullanılır.
 • Opp/Cpp; Ldpe’ ye göre daha şeffaf ve parlak özelliktedirler. Optik özellikleri vardır.
 • Ps; yüksek yüzey sertliği, ısı dayanımı, yüksek parlaklık ve sertlik gibi özelliklere sahiptir.
 • Pvc; profil ve boru imalatlarında kullanılır. Açılımı Polivinül klorür’ dür ve çok yaygın kullanım alanı vardır.
 • Abs; kalıp yoluyla üretilen ürünlerde kullanılır. Kimyasal olarak formülü (C8H8• C4H6•C3H3N)x) ‘dir. Açılımı ise, Akrilonitril Bütadien Stiren’ dir.

Hurda Plastiklerin Yeniden Kullanımı

Sıcakta kalan plastikler yeniden kullanılabilir. Hurda plastik için de yeniden kullanma işlemi olursa bu gerçekten büyük bir kazanç olacaktır. Maalesef ki bugün hurda plastikleri tekrar kullanmak çok zor bir işlemdir. Bunun nedeni ise, değişik plastik türlerinin bileşim olarak birbirinden farklı olmasıdır. Bundan dolayı hurda plastiklerin geri dönüşümü yapılamaz.

Plastiklerin büyük bir bölümü, hidrojen ve karbon içeren moleküllerden meydana gelir. Kimyacıların Hurda Plastiklerin Geri Dönüşümümolekülleri birleştirmesi ile zincirler meydana gelir. Bu moleküllerin bazısı binlerce bağlantıya sahiptir. Bunlar, kuvvetle ısıtmadan asla erimezler. İşte bu uzun yapıdaki molekül zincirli maddelere polimer denilmektedir.

Plastik türleri çeşit çeşittir. Bazısı çok yumuşak, bazısı ise çok serttir. Sıcak suda eriyebilen plastikler olduğu gibi, ateşe dayanıklı olanları da vardır. İnce lexan plastiği olarak bilinen plastik çeşidi, yakın mesafeden ateş edilen bir tabancanın kurşununu durdurabilir. Tüm bu çeşitlerin tek ortak yanı, tamamının plastik kimyacılar tarafından bulunmuş olmasıdır.

Hurda plastik ve diğer türler gibi binlerce plastik çeşidi olması ile birlikte, bunları sıcakta kalıplanan ve sertleşen olarak iki temel gruba ayırabiliriz. Sıcakta kalıplanan plastik grubu, istenilen şekle sokulabilir ve erirler. Her seferinde de soğuyarak sertleşirler. Sertleşen plastik grubu ise, ısıtılıp yeniden şekil verildikten sonra tekrar ısıttığınızda şeklini değiştirmez.

Bu Konuya Emojiyle Tepkini Göster
 • Harika
 • Mutlu
 • Üzgün
 • Kızgın
 • Sıkıcı
 • Korkunç

Bu İçerik Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Email adresiniz yayınlanmayacak.