Bilgi, Haber ve Sosyal İçerik Portalı

Plastiğin Geri Dönüşümü Nasıl Yapılır, Amacı Nedir?

Gaz, ham petrol ve kömür gibi maddeler, plastiğin asıl kaynağıdır. Plastikler çöpe atıldığı zaman bozulmaz ya da paslanmazlar.

0 11

Sudaki canlılara bile zarar verebilecek boyuta ulaşan plastikler, onların ölümlerine sebep olabilirler. Bu nedenlerden dolayı, doğaya ve canlılara zarar vermemek için plastiklerin yeniden değerlendirilmesi gerekmektedir. Peki, plastiğin geri dönüşümü nasıl yapılır?

Plastiğin Geri Dönüşümü

Plastik atıkların türlerine göre ayrılıp geri dönüşüm işlemine tabi tutulması, yukarıda bahsettiğimiz amaç doğrultusunda yapılmaktadır. Türlerine göre ayrılan hurda plastik atıkları, makinelerde kırılarak ufak parçalara ayrılmaktadır. İşletmelerde ayrılmış olan bu parçaları belirli oranlarda ve orijinal ham maddelerle karıştırıp üretim işlemlerinde kullanırlar. Bunun dışında, yeniden eriterek katkı maddeleri katılması sonucu ikinci sınıf ham madde şeklinde de kullanılmaktadır.

Hurda plastik geri dönüşüm yapılırken esas adımlar; ayıklama, toplama veya türe göre ayıklama, değerlendirme ve ekonomiye katkı sağlamaktır. Temiz, ayıklanmış ve kullanılmış plastiklerin ekonomiye kazandırılması, değerlendirme adımıdır. Bu işleme göre, fiziksel ve kimyasal olarak değişime uğramış olan malzeme yeni malzeme olarak ekonomiye geri dönmektedir.

Plastik Dönüşüm İşleminden Sonra Nerelerde Kullanılır?

Ambalaj atıkları, yıkanarak granül haline dönüştürülür ve ikinci ürün üretimi için ham madde olarak kullanılır. Kullanım yerleri olarak, pis su boruları, sera örtüleri veya otomotiv alanında yedek parça örnekleri verilebilir. Farklı Plastik Geri Dönüşümü Amacıboyut ve biçimlerde olan plastikler granül haline getirilerek, üretim için ham madde olarak kullanılır. Bu amaçla, agromer ve kırma makineleri ile kesme sistemleri, kafadan kesmeli granül makinelerinden faydalanılır. Plastik ham maddeleri konumuzu okumak için linke tıklayabilirsiniz…

Cisimlere göre ayrılan hurda plastik, dönüşüm işlemlerine tabi tutulur. 1 ton plastik atığının geri dönüşümü ile kazanılan enerji tasarrufu yaklaşık 14000 kwh’ dir. Bu işlemlerin yapılmasıyla, ülkemizde yıllık 4 milyon mw saat enerji tasarruf etmek mümkündür.

Plastik geri dönüşüm sistemi, Türk mühendislerinin birikimiyle ortaya çıkmış bir plastik geri kazanım sistemidir. Geri dönüşümü yapılacak plastikler yükleme konveyörüne yerleştirilir ve plastik kırma makinesine beslenir. Kırma makinesi tarafından standart boyutlarla küçültülen plastiklerin üzerine su püskürtülür. Bu sayede ön yıkama işlemi yapılmış olur. Taşıma işlemi ise, yine kırma makinesinin altında yer alan spiral vida geometrisindeki elevatör sayesinde gerçekleştirilir.

Bu Konuya Emojiyle Tepkini Göster
  • Harika
  • Mutlu
  • Üzgün
  • Kızgın
  • Sıkıcı
  • Korkunç

Bu İçerik Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Email adresiniz yayınlanmayacak.