Bilgi, Haber ve Sosyal İçerik Portalı

Evde Brezilya Fönü Nasıl Yapılır?

Evinizde uygulayacağınız birkaç basit yöntemle saçlarınıza Brezilya fönü çekebileceğinizi biliyor muydunuz?

0 8

Çoğumuz kuaför ve güzellik merkezlerinin camlarında “Brezilya Fönü Çekilir” yazısını görmüşüzdür. Peki, hiç merak ettiniz mi Brezilya fönü nedir diye? Brezilya fönü, temel olarak saçlarınızın 6 ay boyunca ve sanki her gün fön çekiyormuşsunuz gibi düz kalması demektir. Bir başka ifadeyle; formaldehit tarzı zararlı maddelerle ve ısının da yardımıyla yapılan bir saç düzleştirme işlemidir. Halk dilinde “kalıcı fön” olarak bilinen bu işlem, güzellik merkezlerinde yaklaşık 4 saat kadar sürebilmektedir. Saçınızın inceliği, kalınlığı ve yıpranmışlık durumuna göre bu sürenin artıp azalması söz konusu olabilir. Evde Brezilya fönü nasıl yapılır diye merak ediyorsanız, konumuzu okumaya devam edebilirsiniz…

Evde Brezilya Fönü Nasıl Yapılır

Evde Brezilya Fönü Nasıl Yapılır, Gerekli Malzemeler Nelerdir?

Öncelikle işlemin profesyonel ve kaliteli ürünlerle yapılması önemlidir, çünkü sahte olarak tabir edilen ürünlerle uygulanması, saçlarınızı berbat duruma düşürebilir. Saçlarınızı, sülfat içermeyen bir şampuanla yıkamalı ve içerisindeki sodyumdan tamamen arındırılmasını sağlamalısınız. Bu işlemin ardından, saçlar hiçbir şekilde ıslak kalmayana kadar bir fırça yardımı ile kurutulmalıdır.

Daha sonra saçları ince ince tutamlara ayırarak az miktar keratini iyice yediriyoruz. Burada dikkat edilmesi gereken husus, keratini kafa derisine temas ettirmemektir. Bu yüzden saç kökünün 2 cm gerisinden sürmekte fayda var. Bir sonraki adımda saçlarınızı tepede tokasız bir şekilde tutturun ve kafanıza bone geçirin. İşin püf noktalarından bir tanesi de; hava ile teması kesip vücut ısısından yararlanmaktır. Yaklaşık 20-40 dakika arasında bekledikten sonra kurutma aşamasına geçebilirsiniz.

Evde Brezilya Fönü Yapmak

Kafanızdaki boneyi çıkarttıktan sonra tarak ve saç kurutma makinesi ile yaklaşık 25 dakika boyunca saçlarınızı kurutun. Ardından düzleştirici yardımı ile azar azar olacak şekilde ve her bir parçayı yaklaşık 10 defa olmak üzere presleyin. Bu şekilde devam edin ve tüm saçınızı düzleştirin. İşlemin başlangıç aşaması burada bitiyor.

Çok önemli bir diğer püf noktası da, 4 gün boyunca ve günde 2 defa saçlarınıza fön çekmektir. Bu aşamayı da geçtikten sonra içerisinde sülfat içermeyen şampuan ile saçlarınızı yıkayın ve nemini havlu ile alın. Artık saçlarınızın düz kaldığını görecek ve eskisine göre çok daha hafiflediğini hissedeceksiniz.

Bu Konuya Emojiyle Tepkini Göster
  • Harika
  • Mutlu
  • Üzgün
  • Kızgın
  • Sıkıcı
  • Korkunç

Bu İçerik Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Email adresiniz yayınlanmayacak.