Bilgi, Haber ve Sosyal İçerik Portalı

Akdeniz’de Keşfedilen Eski Mısır Kenti Thonis Heracleion

Aniden ortadan kaybolan ve 2000 yılında bulunan Thonis Heracleion şehriyle ilgili detaylar bu haberimizde.

0 7

Eski Mısır kenti Thonis Heracleion, Akdeniz’in derinliklerinde keşfedildi. Aniden ortadan kaybolan ve 2000 yılında bulunan şehirle ilgili detaylar haberimizin devamında…

Eski Mısır Kenti Thonis Heracleion

Frank Goddio, yaşamını eski uygarlıkların kalıntılarını aramaya adayan bir yeraltı arkeoloğu. Abu Qir Körfezinin (Mısır) dibinde buldukları ise, kendisini oldukça şaşırtmış. Keşfettiği her ne kadar kayıp şehir Atlantis olmasa da, herkesi etkileyecek bir özellikte. Çünkü Goddio, Abu Qir Körfezinin (Akdeniz’de) dibinde eski Mısır kenti Thonis Heracleion’u buldu.

Heracleion, ansızın kaybolan ve hiçbir iz bulunamayan bir şehir. Gerçeklik ve tarihi mitler arasında olan Heracleion, 3D teknolojisinin yardımıyla bulundu. Bu şehir, tıpkı kayıp şehir Atlantis gibi sırrını günümüze dek koruyan kentler arasında bulunuyordu.

Kayıp Şehir Heracleion

Thonis olarak da adlandırılan ve İskenderiye yakınlarında bulunan şehir, kıyıdan yaklaşık 2,5 kilometre uzaklıkta ve suyun 10 metre kadar altında. Yunan mitolojisindeki bir efsaneye göre Truva’lı Paris ve Helen, savaştan evvel bu şehirde mahsur kalmış.

Kayıp Şehir Thonis

Yaklaşık 1200 yıl önce ansızın yok olan bu şehrin, sel ve büyük depremler sebebiyle kum altında kaldığı tahmin ediliyordu. Thonis ve Heracleion’un aynı kent olduklarından emin olamayan bilim adamları, keşif sonrasında bu çelişkinin son bulmasından memnunlar. Şehrin, eski Mısır Uygarlığının giriş kapısı olduğu ve buraya gelen tüm gemilerin bu kapıdan geçtiği iddia ediliyor.

Kayıp Şehir Thonis Heracleion

Amon Tapınağı’na ev sahipliği yaptığı da düşünülen Heracleion şehri, bu bakımdan dini bir öneme de sahipti. Bölgenin en yoğun ticari merkezi olduğu belirtilen şehir, kazılarda çıkartılan gemi kalıntılarının fazlalığı nedeniyle bu tezi doğruluyor.

Kazı sırasında bulunan yaklaşık 700 gemi çapası, taş ve bronz paralar, şehrin bir ticaret merkezi olduğunun en önemli kanıtı. 13 yıl süren kazılar sonucunda çok sayıda tarihi eserin gün yüzüne çıkması, Goddio’nun adını da tarihe yazdırmış oldu…

Bu Konuya Emojiyle Tepkini Göster
  • Harika
  • Mutlu
  • Üzgün
  • Kızgın
  • Sıkıcı
  • Korkunç

Bu İçerik Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Email adresiniz yayınlanmayacak.