Bilgi, Haber ve Sosyal İçerik Portalı

Dağ Bisikleti Parçaları, Özellikleri ve Sınıfları

Farklı bisiklet çeşitlerine  nazaran daha çok yaygın bisiklet türü olan Dağ Bisikleti; kontrol edebilme, farklı zeminlere olan uyumu, dengeli oluşu ve kullanım kolaylığı özellikleri ile tercih sebebi olmuştur.

0 6

Ülkemizde hala bu tür bisikletlerin sayısı fazla olmasa da, 2000’li yıllardan sonra yaygın olarak kullanılmaya başlamıştır. Artık Türkiye’de de çeşit çeşit dağ bisikletleri ve malzemelerini bulmak mümkündür. Bu bisikletler genel yapı olarak teker seti, kadro, kontrol elemanı, maşa ve çekiş sisteminden oluşmaktadır. Downhill, Freeride, Cross-Country ve All Mountain gibi farklı sınıflara ayrılmışlardır. Dağ bisikleti parçaları hakkında merak ettiğiniz her şeyi bu konumuzda bulabilirsiniz…

Cross-Country Sınıfındaki Dağ Bisikletleri

Arazi bisikleti olarak tanımlayabileceğimiz dağ bisikletlerine Cross-Country Cycling denmektedir. Ülkemizde en çok kullanılan türde bunlardır. Sabit kadrolu olarak üretilen ve kısa çalışma mesafesine sahip bir amortisörü olan bisiklet türleridir.

Bisikletlerinde esnemezlik ve hafifliği isteyen sporcular Cross-Country türlerini tercih etmektedirler. Döner parçalarda olan hafiflik, güç aktarımında olan verimin boyutu için oldukça önemlidir. Yarışçıların zaman kaybına uğramamaları için jant seti, aynakol ve kadro gibi etmenler fazlasıyla önem taşımaktadır. Diğer sınıflara göre daha hafif ve tırmanmaya daha uygun bu türlerin tek dezavantajı maliyetlerinin yüksek oluşudur.

Cross Country Dağ Bisikleti Özellikleri

All Mountain Sınıfındaki Dağ Bisikletleri

All Mountain sınıfı Dağ Bisikleti ise, diğer türe nazaran daha ağır şartlara uygundur. Diğer bir deyişle; bozuk zeminlerde dengeli bir sürüşe imkan sağlarlar. Bu sınıftaki bisikletlerin maşası ve kadrosu amortisörlüdür. Bu amortisörlerin çalışma mesafeleri ise genelde 120 ile 160 mm arasındadır.

Dağ Bisikleti Kadro Çeşitleri

Maliyeti düşük olan bisikletlerde en fazla kullanılan kadro tipi çeliktir. Çelik malzemeleri kadrolar sağlam olur, fakat ağır olmaları bakımından dezavantajlıdır. Orta seviye bisiklet türlerinde yaygın şekilde kullanılan malzeme ise alüminyumdur.

Uygun fiyatı, hafif olması ve gelişen teknoloji ile birlikte daha da sağlamlaştırılması bakımından avantaj sağlamışlardır. Yine orta seviyeli bisikletlerde fazlasıyla tercih edilen bir başka malzeme tipi de karbondur. Sağlam oluşu, hafifliği avantaj sağlamıştır. En üst seviyede kullanılan kadro tipi ise titanyumdur. Üretimleri güç olduğu için fazlasıyla pahalıdır.

Kadro Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bu konuda dikkat etmeniz gereken en önemli husus, Dağ Bisikleti kadro ölçüsüdür. Peki kendinize uygun kadro ölçüsünü nasıl anlayacaksınız? Bunun için bisikleti bacaklarınızın arasına alın ve selenin uç kısmını kuyruk sokumuna yaslayın. Daha sonra, kadronun üst borusunu bacak arasına temas edene kadar ön tekeri havaya kaldırın. Teker havaya kalktığında, ön tekerin yerden olan yüksekliği 7 ile 13 cm arası olmalıdır. Bunun dışında, kendinize uygun kadroyu bulmak için farklı yerleri gezmenizi de öneririz.

Dağ Bisikletinde Vites ve Sele Seçimi

Dağ Bisikletlerinde Vites ve Sele Seçimi

Viteslerin bisikletlerde bulunma nedeni, sürüşün kolay olmasını sağlamak ve hızı arttırmaktır. Aklınızda olan bir Dağ Bisikleti ise, bunlarda kullanılan vites seçenekleri 3 çarpı 10 (30 vites) olmaktadır. İki bölümden oluşan vites sistemindeki vitesler, gidon etrafındaki sağ ve sol bölgelerde yer alan vites kontrol kolları ile değiştirilmektedir. Arka vitesi sağ kol, ön vites dişlilerini ise sol kol kontrol etmeyi sağlar. Vitesin düşürülmesi, pedalın devrine bağlı olarak devrin artmasıyla birlikte yapılır. Devir düştükçe vites de büyütülür.

Vites Geçiş Ayarları

Bisikleti satın aldığınız zaman, ilgili kişiler tarafından bisikletin geçiş ayarları yapılacaktır. Fakat siz bununla yetinmeyip, vites geçişlerindeki akıcılığı kontrol edin ve dişlilerde herhangi bir takılma olup olmadığını test edin. Ayrıca, deneme sürüşü yaparken vites kolunu kullanmadan vites geçişinin olup olmadığını kontrol edin. Vites yuvasında bulunan vidalar çok hassas ayarlara sahiptir. Bundan dolayı vidaları sıkıp gevşetmemenizi öneririz.

Dağ Bisikleti Vites Geçiş Ayarları

Dağ Bisikletlerinde Sele Nasıl Olmalıdır?

Dağ bisikleti parçaları dendiğinde akla ilk gelen objelerden biri de seledir. Bisikletinizi kullanırken rahatlığınızı sağlayacak en önemli parçalardan birisi, sele olacaktır. Dağ Bisikleti seleniz rahat olmazsa, uzun sürecek olan sürüşlerinizi yarıda kesmek zorunda kalabilirsiniz.

Bildiğiniz gibi seleler de değiştirilebilir parçalardandır. Bu yüzden dolayı konforunuzu sağlayacak bir sele seçmelisiniz. Bayanlara özel seleler bulunmaktadır ve bunlar daha geniş olarak yapılırlar. Sele seçerken dikkat etmeniz gereken diğer bir husus, sele açısının ayarlanabilir olmasıdır. Bu sayede iniş ve çıkışlarda avantajınız olacaktır.

Dağ Bisikletlerinde Amortisör Yapısı

İlk kez DH türündeki bisikletlerde 100 ile 120 mm amortisörler mevcutken, şuan XC türlerinde dahi 130 mm’lik amortisörlere rastlanıyor. Dağ Bisikleti bu sınıflarında da tırmanış yapılabilmektedir. All-Mountain türündeki bisikletlerde amortisörlerin kitlenme ihtimali vardır. XC sınıflarında da bu geçerlidir ve tırmanış, hızlanma gibi durumlarda güç kaybı en az seviyeye indirilir.

Dağ Bisikletlerinde Amortisör Yapısı

Freeride Bisiklet Türlerindeki Amortisör Yapısı

Diğer bir deyişle “serbest tarz” türündeki Freeride bisikletlerde, genel olarak çift amortisör kullanılmaktadır. Genel olarak kullanılır dememizin sebebi, Street türünde olan ve serbest sürüş bisikleti olarak kullanılan bisikletler, ayrı bir Freeride türüdür.

Freeride bisikletlerde ortalama olarak 160 ile 200mm çalışma mesafeli amortisörler bulunur. Bu sınıftakiler ayrıca All-Mountain’ lere göre daha dayanıklı parçalara sahiptir ve daha zor şartlara uyumludur. DH sınıfı ile aralarında çok benzerlikler bulunmaktadır. Aralarındaki fark ise, Freeride türlerde sağlamlığın ve kıvraklığın önemi büyük olmasına rağmen Dh (Downhill)’ lerde denge unsuru daha önemlidir.

Downhill Bisiklet Türlerindeki Amortisör Yapısı

Downhill, diğer bir deyişle “tepe inişi” Dağ Bisikleti sınıfında yer alanlar, maşalarında ve kadrolarında uzun çalışma mesafesi olan amortisörlere sahiptirler. Böyle olmasının nedeni ise, zor arazilerde hızlı ve dengeli iniş yapmayı sağlamaktır. Amortisörlerin ölçüsü 200-250mm’ dir. Downhill bisikletlerde kullanılan parçalar güvenlik açısından daha sağlamdır. Bunun dezavantajı ise, parçalarının daha ağır olmasıdır.

Bu Konuya Emojiyle Tepkini Göster
  • Harika
  • Mutlu
  • Üzgün
  • Kızgın
  • Sıkıcı
  • Korkunç

Bu İçerik Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Email adresiniz yayınlanmayacak.