Bilgi, Haber ve Sosyal İçerik Portalı

Dağ Bisikleti Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Kullanımı gün geçtikçe yaygınlaşan dağ bisikletleri, yanlış seçim sonucunda bir takım sorunlara yol açabiliyor.

0 6

Diğer bisiklet çeşitlerine göre daha çok tercih edilen ve kullanım kolaylığı bakımından rahatlık sağlayan bu bisikletlerden satın almak istiyorsanız, aşağıdaki detayları da göz önünde bulundurmanızı öneririz. Peki, dağ bisikleti alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Hangi Dağ Bisikletini Tercih Etmeliyiz?

Dağ bisikleti almaya karar vermeden önce, ilk düşünmeniz gereken şey; bunun için ne kadar bütçe ayırabileceğiniz olmalıdır. 300 Tl’ den 10.000 Tl’ye kadar bir bütçeyle bu bisiklet türlerinden birine sahip olmanız mümkün. Bu sebepten dolayı kendinize alt ve üst limit belirleyin ki, ihtiyacınıza uygun bisikleti bu limitlere göre alabilin. Örnek vermek gerekirse, kısa mesafeli sürüşler için kullanılacak bir bisikletin tam süspansiyonlu olmasına gerek yoktur. Az bir bütçeyle bisiklet alacaksanız, kısa sürüşlerden başka çareniz de kalmıyor zaten. Bisikletinizi arazilerde ya da uzun sürüşlerde kullanacaksanız, böyle bir bisikleti satın almanız için minimum 1000 Tl’yi gözden çıkarmanız gerekecektir.

Dağ Bisikleti Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Dağ Bisikleti Kadrosunun Önemi Nedir?

Bisikleti satın almadan önce düşünmeniz gereken en önemli hususlardan birisi de, kadro olarak adlandırılan Dağ Bisikleti çerçevesidir. Bilindiği gibi, piyasalarda maliyet olarak düşük bisikletlerde yaygın şekilde kullanılan çerçeve malzemesi çeliktir. Alüminyum alaşımlı kadrolarda kullanılmaktadır. Çelik kadrolu türlerden tercih edecekseniz, ağırlık dezavantajının olduğunu unutmamalısınız. Orta seviyelerde bir bisiklet düşünüyorsanız, alüminyum ya da karbon kadrolu olanlardan tercih yapabilirsiniz.

İlk Kez Dağ Bisikleti Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bisiklet satın almadan önce ilk dikkat etmeniz gereken nokta, “en iyisi budur” şeklindeki yaklaşımlardan kaçınmanız olacaktır. Dağ Bisikleti alırken, bize göre en iyi olan amacınıza uygun olandır. Bunun dışında, yaşadığınız yeri ve çevreyi iyi bilmeniz gerekiyor. Dağ bisikletine gerçekten ihtiyaç duyuyor musunuz ve onu doğru şekilde kullanabilecek misiniz? Yılın büyük bölümü şehir içinde, birkaç haftası arazide sürüş yapacaksanız; ağır amortisörlü dağ bisikletleri yerine şehir bisikleti tercih etmeniz daha doğru bir seçim olabilir.

Kullanım Amacına Uygun Dağ Bisikleti Seçimi

Daha önce bisiklet almak için bir mağazaya gitmişseniz ve size hangi amaçla bisikleti alacağınız sorulmadıysa, o mağazadan hemen uzaklaşmanız gerekir. Şayet uzaklaşmayıp bisikleti satın aldıysanız, kullandıkça amacınıza uygun bir bisiklet almadığınızın farkına varmışsınızdır. Tepe inişi (Downhill) ve yarış gibi amaçlarınız varsa, yüksek donanımlı ve üst seviyede bir amortisöre sahip bisiklet almanız doğru olacaktır. Seçim yapmak konusunda dikkat etmeniz gereken diğer konu, kendisini kanıtlamış ve dünyada kabul görmüş bir bisiklet almanız gerektiğidir.

Dağ Bisikletinde Frenlerin Önemi

Dağ bisikletlerinde en çok kullanılan fren sistemleri Vfren ile hidrolik frenlerdir. Fiyat olarak daha makul hale getirildikleri için, hidrolik sistemler daha sık kullanılmaya başlanmıştır. Klasik (Vfren) frenlerde fiyat olarak uygundur ve bakımı açısından kolaydır. Satın aldığınız Dağ Bisikleti Vfren sistemine sahipse, pedler ile jantlar arasındaki hizanın eşit olup olmadığına bakın. Hangi fren sistemini kullanacağınız yine bisikleti kullanım amacınıza bağlı olacaktır.

Bu Konuya Emojiyle Tepkini Göster
  • Harika
  • Mutlu
  • Üzgün
  • Kızgın
  • Sıkıcı
  • Korkunç

Bu İçerik Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Email adresiniz yayınlanmayacak.