Bilgi, Haber ve Sosyal İçerik Portalı

CPA Affiliates Reklam Modeli – Nowaffiliates

0 4

  Affiliate marketing yöntemlerinden biri olan CPA hem yayıncı hem de reklam veren için son derece etkili sonuçlar ortaya koyar. CPA Affiliates reklam modeli en basit tabirle eylem başına ödeme yapılan marketing yöntemidir. CPA firmalarından biriside Nowaffiliates firmasıdır.

Reklam Modelleri ve Özellikleri

İngilizce Cost Per Action ibaresinden gelen bu kısaltma, aksiyon ya da eylem başına ödeme şeklinde Türkçeleştirilebilir. Konuyu daha detaylı anlatabilmek adına öncelikle CPL, CPM ve CPC modellerini kısaca izah edelim.

 • CPC (Cost Per Click): Bu yöntemi tercih ederek reklam verenler, yayıncı üzerinde bulunan tanıtımlarının tıklanması karşılığında para verirler ya da alırlar.
 • CPM (Cost Per Mile): CPC ile benzer yanları olsa da burada tıklama değil görüntülenme esastır. Buradaki mile ifadesi, bin görüntülemeyi kapsar. Reklam veren her bin görüntüleme için ödeme yapar, yayıncı da aynı şekilde her bin görüntüleme için ödeme alır.
 • CPL (Cost Per Lead): bu sistemde reklam veren kişi ya da kurum, yayıncı üzerinde küçük çaplı bir işlem yapılmasını ister. Yaşınızı, eğitim durumunuzu veya daha önce bir ürünü kullanıp kullanmadığınızı soran küçük bir anket içeren bu reklamlar diğer yöntemlere nazaran bir miktar daha yüksek ücretlidir.

CPA Modeli ve Avantajları

Nowaffiliates üzerinden detaylı bilgi alabileceğiniz ve sisteme reklam veren ya da yayıncı olarak dahil olabileceğiniz bir oluşum arayışınızda karşınıza çıkan en dinamik platformlardan biridir.

CPA Affiliates reklam modeli, reklam verenin seçeceği şekilde bir eylemin gerçekleşmesi üzerine ödeme yaptığı yöntemlere verilen addır.

Üye Sayısı Artışı: Reklam verenin beklediği aksiyonlardan bir tanesi üye alımı olabilir. Burada yayıncı platform üzerinde gördüğü reklamı takip ederek reklam verenin sistemine dahil olan her kullanıcı için bir ödeme yapılması söz konusudur. Bu da genellikle diğer reklam modellerinden daha fazla miktarlar içerir.

Ürün Satışı: Reklam veren kişi ya da kurumun sattığı ürünlerde artış gözlendiğinde ödeme yapılması da bir seçenek olarak değerlendirilebilir. Kullanıcı, yayıncıdan yönlendirilerek ürün satın aldıysa, yapılan satış üzerinden belirli bir yüzde verilir ve yayıncının hesabına aktarılır.

 • Reklam modelleri arasında yayıncı açısından bakıldığında en yüksek kazanç getiren sistem, CPA‘dır.
 • Ancak yayıncı burada platformunun içerik kalitesini artırmak zorundadır. Bunu da kendisi native reklamlar kullanarak yapabilir.

CPA Örneği: Ülkemizde bu reklam modelini benimseyen iş kollarından birisini bankalar oluşturur. Örneğin A bankası bir yayıncı ile CPA modeli anlaşması yaptığında, verdiği reklam üzerinden kredi başvurusu gerçekleştirildiğinde belli miktar ödeme yapar. Bunun yanı sıra kredi onaylanırsa, ekstra bir yüzde daha öder. Bu da yayıncı açısından en karlı ticari birlikteliktir.
Bu ve bunun gibi örnek modeller için Nowaffiliates üzerinde yer alabilir ve online marketing konusunda aklınıza takılan noktaları çözüme kavuşturabilirsiniz.

 

 

Bu Konuya Emojiyle Tepkini Göster
 • Harika
 • Mutlu
 • Üzgün
 • Kızgın
 • Sıkıcı
 • Korkunç

Bu İçerik Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Email adresiniz yayınlanmayacak.